Dřevěný obklad fasád

Zobrazeno: 856

Vnější obálku domu určuje materiál, barva a provedení fasády, musí dům chránit před povětrnostními vlivy, neoddiskutovatelně má však i estetickou funkci. Pokud obkladové fasádní materiály ovlivňují pocity či vnímání domu jako celku, má dřevěná fasáda před svými konkurentkami z jiných materiálů náskok. Dřevo samo o sobě budí dojem elegance a přátelskosti, takového domu se nebojíme, naopak mu rádi věnujeme pohled, možná i dva...

Pro dřevěné obklady lze využít dřevo v různých tvarech i povrchových úpravách, současně dřevo „spolupracuje“ i na estetické stránce fasády svou kresbou, texturou, barevnými odstíny i kvalitou dřevěných prvků. Velmi důležitý je také způsob montáže, který má vliv na životnost celého systému. Podle typu dřevěných profilů (s perem a drážkou nebo bez) vychází typ montáže.

Skutečné masivní dřevo
Fasádní masivní dřevěný obklad musí odolávat extrémním klimatickým změnám, působení slunce, UV záření, účinkům vlhkosti i biotickým škůdcům. Základem je vždy konstrukční ochrana, která zajistí stékání vody z konstrukce a stálé provětrávání, dalším způsobem je chemické ošetření. Pro exteriérové dřevěné obklady je využíváno masivní dřevo jak místních dřevin, například modřínu, smrku, douglasky či dubu, tak i odolnějších severských či tropických druhů. Kromě něj lze pro obkládání fasád použít také dřevo modifikované, tedy tepelně upravené nebo tlakově impregnované. Některé z těchto dřevin lze ponechat bez jakékoli povrchové úpravy, působením slunce a deště získají časem zajímavou patinu. Jejich cena je sice vyšší, nespornou výhodou je trvanlivost a nenáročnost údržby.

Tepelně upravené, jinak také pečené dřevo patří v sortimentu masivních rostlých dřev stále poměrně mezi novinky. „Díky svým vlastnostem a správné montáži vydrží tepelně upravené dřevo desítky let“, říká Ing. Lukáš Kopp ze společnosti SECA. „Totéž platí pro thermoborovici, která je díky thermo úpravě tvarově stálá, neváže vlhkost, je odolná vůči biotickým škůdcům. Thermo úpravou se vlastnosti dřeva optimalizují, thermoborovice získává navíc atraktivní hnědou barvu. Je tak ideálním materiálem právě pro fasády“ Větší odolnost dřevo získá také máčením v impregnační lázni, případně vakuo-tlakovou impregnací. Při ní pronikají ochranné prostředky do hloubky pomocí rozdílu tlaku a podtlaku v okolí dřeva a ve dřevě, tlaková impregnace tak zajišťuje rovnoměrné ošetření dřeva do hloubky. Oba zmíněné způsoby úpravy dodávají dřevu odolnost proti hnilobě, škůdcům, klimatickým vlivům či dřevokazným houbám.

Více informací najdete na stránkách společnosti Serafin Campestrini.

fasda-secacz-modn-s
fasada1s
fasda-sibisk-modn
seca-fasada-sibirsky-modrin
secafasadasibir-modrin

Sub galleries

Rezervace schůzky s vystavovatelem

Rezervujte si nyní termín schůzky s vystavovatelem, který Vás zajímá. Stačí jen kliknout na "Rezervovat schůzku", vybrat požadovaného vystavovatele a datum s časem, kdy budete na výstavě. Pak už jen informaci o čem bude Vaše schůzka, aby se vystavovatel mohl dostatečně připravit na vaše konkrétní dotazy. Následně je rezervace potvrzena i e-mailem a Vy budete na stánku vystavovatele očekáváni a Vaše schůzka probehně v klidu, bez vyrušování, odbíhání a stresu. Neváhejte proto a rezervujte si schůzku včas!

Rezervace tl.